Nowe komentarze  rozwiń
Archiwum    rozwiń

Ze strapontena

o serwisie wyszukiwanie
 

Jednocześnie. Noblesse oblige. 9.12.2011

Twóczość poetycka Andrzeja Poniedzielskiego ma szczególny charakter. Jest specyficznym interdyscyplinarnym połączeniem obrazu duszy i ścisłości przekazu. To tak, jakby zamiast mickiewiczowskiego: czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko, powiedzieć czucie i wiara równie ważne dla mnie, jak mędrca szkiełko i oko.

Poniedzielski nie jest ani smutny, ani ponury. Nie jest logiem listopada jak go zwą koledzy. Nie jest nawet nevergreenem jak mówi o sobie sam. Jest po prostu cholernie wrażliwy i cholernie precyzyjny. Jest optymistyczny - ale zawsze myślący i głeboko refleksyjny. A precyzja, z którą buduje swoje teksty ze starannie dobieranych słów naszego języka nie ma sobie równej:
.Ona - zacznijmy od Niej
- stworzona była dość niewygodnie
- z samych wygłodnień
Juz z samej twarzy, już wynikało
że marzy...
... A On
Nie był Ci On do przegapienia
-twarz ujmująca rodzaj skupienia
tak - iść
jak - wracać
nie z byle czym...

Ale przede wszystkim Poniedzielski nie chce być drukowany. Wiersze pisze od lat 70-tych. Jego twórczość jest bardzo ceniona, ale żyje głównie na estradach i scenach. W piśmie istnieje jedynie w odpisach. A  to w czasopismach, a to w internecie. W ciągu czterdziestu lat ukazały się jedynie dwa minitomiki, edytorsko skromne (Chyba już można Ośrodek Teatru Otwartego KALAMBUR 1984 i Andrzej Poniedzielski, Biblioteka Bardów, Twój STYL, 1999).

 

I nagle pojawiają się naraz dwa wydawnictwa prawdziwe. Nie za obszerne, nawet nie jedna piąta dorobku (Autor chyba by nie przetrzymał, gdyby drukiem ukazało się więcej, nie jest do tego psychicznie gotowy). Ale za to zaprojektowane ze smakiem, graficznie i edytorsko znakomite, bogato i mądrze ilustrowane. Ci, którzy pracowali nad tym projektem, byli wierni zasadzie noblesse oblige. Pieknie dostosowali szatę edytorską do treści poetyckiej treści. Pierwsze, to tom poezji pt. Jednocześnie. Drugie, to kalendarz ksiażkowy z 44 tekstami poetyckimi, dobranymi przez Autora specjalnie na każdy tydzień Nowego Roku. Dwa białe kruki, przy czym drugi jak ulał dla biznesmenów. Poezja łagodzi obyczaje!

Wydawnictwa pięknie oprawione w twarde okładki, szyte. Staranie wydrukowane i oprawione. I niedrogie, jak na nakład i jakość. To naprawdę rzadkość na naszym rynku wydawniczym.

JEDNOCZEŚNIE,  Andrzej Poniedzielski. Stron 62.
Koordynacja prac artystow i projekt okładki: Michal Poniedzielski. Sesja zdjęciowa Remigiusz Wojaczek. Projekt graficzny i skład Dorota Kiermasz.

CHODZI MI O TO, il. Joanna Wilińska
LUBIĘ WIOSNĘ, il. Jędrzej Bączyk
A WIOSNA, il. Maja Heller
PRZEZ OKNO, il. Roksana Kularska-Król
MASZ BYC SZCZĘŚLIWY, il. Karolina Cecot
JESZCZE RAZ, il. Piotr Milczarek
JEDNOCZEŚNIE, il. Joanna Wilińska
GDZIEKOLWIEK CZŁOWIEK
TRZYMAJ SIĘ, il. Remigiusz Wojaczek
SŁOJE,
il. Anna Berent
PATRZĘ W OKNO,
il. Tomasz Kawełczyk
IDĘ TĘSKNIĆ, il. Sebastian Kularski; Robosexi
SENTYMENTU MGŁA, il. Cecylia Kotlicka
ZYCIE - SPOSÓB, il. Karolina Cecot
JAK SIĘ CZUJĘ, il. Jędrzej Bączyk
ABY PIEŚŃ il. Jan Wąsiński; Jubaal
DLA DUSZY GRAM, il. Łukasz z Bałut
ACH! - ROMEO I JULIA, il. Karolina Cecot
MELO-NIE-DRAMAT, il. Izabela Cieszko
KAMIEŃ I MGŁA, il. Natalia Kalisz
JEDYNY KLUCZ,
il. Jan Wąsiński; Jubaal
CODZIENNDSĆ, il. Marta Zawieja
PAMIĘTAM,
il. Anna Kunka
TO NIEPRAWDA, il. Marta Zawieja
PIENIĄDZE, il. Karolina Cecot
MOJE DIABŁY, il. Karolina Cecot
GDY SYLWESTROWO, il. Karolina Cecot

Kalendarz 2012. Andrzej Poniedzielski. Stron 118. Projekt i opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz. Sesja zdjęciowa Monika Jelińska.

Wydawnictwo JEDNOCZEŚNIE.  Łódź, ul. Piotrkowska 111. tel.42 6337141, 784522770

Drukarnia Petit. Wojciech Guz i Wspólnicy
20-210 Lublin. ul. Tokarska 18

fot. Piotr Kucia/dla Claudii

Komentarze         dodaj komentarz
Ewa T-K
Obydwa wydawnictwa zafundowałam sobie niejako po choinkę i na pewno będzie to najpiękniejszy mój prezent. Znalazłam tam wiersze napisane w pewnym sensie o mnie, dla mnie (chciałabym...) i jakże pięknie, a do kalendarza jedynym godnym wpisem może być autograf Andrzeja, który być może kiedyś zdobędę.
2011-12-12
Anna 2
Poniedzielski to Autor, który w życiu jest lirykiem i satyrykiem, konferansjerem i aktorem dramatycznym jednocześnie. W jego utworach można znaleźć teksty liryczne jak i satyryczne, a czasem połączenie gatunków. Również uważam, że te dwa wydawnictwa mają przepiękną szatę edytorską i Czytelnik ma ucztę nie tylko dla ducha, ale i dla oczu. Miejmy nadzieję, że te dwie pozycje będą jaskółkami wiosny, i że wkrótce ukaże się reszta bogatej twórczości AP.
2011-12-10
Wanda
Maaaaam! Trzymam w ręku... przeglądam... dotykam... czytam, ale nie pochłaniam... smakuję:) Kalendarz na mnie czeka... pewnie nie bedę potrafiła użyć go jako kalendarza... Przesadzam? Wcale nie...
2011-12-10
Dodaj swój komentarz
podpis
komentarz
 
Prosimy o przyjęcie do wiadomości, że przed publikacją wpis zostanie zweryfikowany w celu eliminacji treści, których publikacja jest niezgodna z prawem lub narusza dobre obyczaje.
 
 
 
© 2010-2018 Straponten.art.pl Prawa autorskie zastrzeżone.